Foto: Domena publiczna. Cyprian Koscielniak, portret,
Ruch Muzyczny, 2014

 

Absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zajmuje się krytyką muzyczną i publicystyką kulturalną. Pisała na łamach m.in. „Ruchu Muzycznego”, „Polish Music/Polnische Musik”, „Studia", „Klasyki”, „Gazety Wyborczej”, „Wprost”, „Tygodnika Powszechnego”. Od wielu lat jest związana z tygodnikiem „Polityka”. Poza pisaniem artykułów prowadzi blog muzyczny „Co w duszy gra” na stronie internetowej „Polityki”. Jest autorką rozmów z Ewą Podleś i Jerzym Marchwińskim „Razem w życiu i muzyce”, książki „Czas Warszawskich Jesieni” oraz części muzycznej podręcznika dla liceów i techników do przedmiotu wiedza o kulturze „Człowiek twórca kultury”.

  • Znam tylko dwie orkiestry, które pozwalały sobie wejść na głowę: Polska Orkiestra Kameralna Jerzego Maksymiuka i Orkiestra Festiwalowa Krystiana Zimermana. W nich byli młodzi ludzie, pełni zapału, którzy poddawali się eksperymentowi, nawet kiedy był bardzo ryzykowny.
  • Przez cztery dekady obecności Maksymiuka w naszym życiu muzycznym zmieniły się jego preferencje, styl pracy i rodzaj muzyki jaką kreuje. Kiedyś słynne były „tempa maksymiukowe”, pędził, pędził, wycinał co się dało. Zdarzało mi się śpiewać pod jego batutą w chórze przy Warszawskiej Operze Kameralnej i doskonale pamiętam, co on wyrabiał. Zapamiętałam zwłaszcza oratorium Juditha triumphans Vivaldiego, które ciął przeraźliwie, bo coś mu się nie spodobało. Zmieniać zaczął się w Glasgow, ale tam miał świetnie przygotowanych muzyków, którzy gwarantowali znakomity efekt. Tam dojrzał. Przed wyjazdem to, co robił, to były trochę młodzieńcze szaleństwa. Dziś jest zupełnie innym artystą. Dzisiaj dyryguje z oddechem, z głębokim przemyśleniem, jego wizja artystyczna jest bardzo natchniona. Fakt, że teraz więcej komponuje też przyczynił się do zmiany spojrzenia na muzykę.
  •  

Część etapów projektu zrealizowano
w ramach stypendium Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

© 2018 Jacek Waloch | design: Nu Graphics