pochodzi z rodziny muzycznej, matka była skrzypaczką. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat od fortepianu u prof. Krystyny Borucińskiej. Następnie nauka w tzw. „Małej Miodowej” (Więcej na temat tej niezwykłej muzycznej szkoły podstawowej znajdziecie Państwo na tej stronie www). Tutaj kontynuował naukę gry na fortepianie, a następnie na klarnecie. W równie słynnej szkole muzycznej II stopnia i liceum przy ul. Z. Krasińskiego w Warszawie nauczycielem gry na klarnecie był ówczesny dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej, który – po odejściu Jerzego Maksymiuka – stworzył orkiestrę Sinfonia Varsovia, Franciszek Wybrańczyk.
Po kilku latach wybitny muzyk i menedżer zasugerował Januszowi Marynowskiemu zmianę instrumentu. Wybór padł na kontrabas. Na tym instrumencie grał aż do chwili objęcia stanowiska dyrektora orkiestry Sinfonia Varsovia w 2004 r.
Na wybór Janusza Marynowskiego na dyrektora wpływ mieli muzycy orkiestry. Jej rozwój gwarantowało jego olbrzymie, mimo młodego wieku, doświadczenie. Będąc jeszcze studentem Akademii Muzycznej był jednocześnie asystentem prof. Tadeusza Pelczara i muzykiem w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Wkrótce po podjęciu pracy został inspektorem orkiestry i asystentem F. Wybrańczyka. Przez 15 lat, kiedy głównym dyrygentem gościnnym był Sir Yehudi Menuhin, J. Marynowski był również jego asystentem, można powiedzieć – osobistym. (To temat na książkę!) Ten okres, to 311 koncertów, z których niemal połowa za granicą, udział w najważniejszych festiwalach światowych, koncertów najbardziej znamienitych salach na świecie i kilkanaście nagranych płyt.
Podczas moich rozmów z Januszem Marynowskim, kiedy pytałem o współpracę z Jerzym Maksymiukiem, nagrane wspólnie płyty, dokonania orkiestry, czy plany mój rozmówca zawsze ustawiał taką kolejność: „orkiestra”, „zespół”, „współpracownicy” podkreślając, że bez tych ogniw nie byłoby osiągnięć. A są one nowatorskie i wyjątkowe w skali nie tylko krajowej.
Przywołam jedynie najważniejsze inicjatywy podejmowane przez orkiestrę Sinfonia Varsovia: Szalone Dni Muzyki, polska edycja francuskiego Festiwalu La Folle Journée, które odbywają się od 2010 r. Ostatnia edycja to ponad 37 000 słuchaczy. W ciągu trzech dni, podczas 55 koncertów, wystąpiło 1000 wykonawców; Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. To prezentacja wielkich dzieł w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia. Co roku, wczesną jesienią lub w okresie wiosennym, orkiestra występuje w różnych dzielnicach stolicy, często oddalonych od głównego nurtu wydarzeń kulturalnych. Orkiestra wraz ze znakomitymi solistami gra pod batutami dyrygentów tej miary, jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki.
Osiągnięcia to także udział w najważniejszych festiwalach, światowe tournée i wielki dorobek fonograficzny.
Sinfonia Varsovia należy do orkiestr, które najczęściej zapraszają do współpracy Jerzego Maksymiuka.
Część etapów projektu zrealizowano
w ramach stypendium Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
© 2018 Jacek Waloch | design: Nu Graphics